כתיבת שירה מדעית

שירה מדעית או שירה מדעית היא ז’אנר פואטי מיוחד העושה שימוש במדע כנושא שלו. משוררי מדע, שנכתבו על ידי מדענים ולא מדענים, הם בדרך כלל קוראים מושבעים ומעריכים את המדע ואת „ענייני המדע“. ניתן למצוא שירת מדע באנתולוגיות, באוספים, במגזיני מדע בדיוני הכוללים לפעמים שירה, במגזינים ובכתבי עת אחרים. מגזיני מדע בדיוני רבים, כולל מגזינים מקוונים, כגון Strange Horizons, מפרסמים לעתים קרובות שירת מדע בדיוני, צורה אחרת של שירת מדע. כמובן ששירת מדע בדיוני היא ז’אנר שונה במקצת. באינטרנט יש את המרכז לשירת מדע למתעניינים בשירת מדע, ולמתעניינים בשירת מדע בדיוני The Science Fiction Poetry Association. בנוסף, יש מדריך שירה למדע בדיוני ומדריך שירה מדע בדיוני אולטימטיבי, כולם נמצאים באינטרנט. Strange Horizons פרסם את שירת המדע הבדיוני של ג’ואן מריאם, גארי להמן ומייק אלן.

באשר לשירת מדע, משוררים מדע או מדעיים כמו משוררי מדע בדיוני עשויים גם לפרסם אוספי שירה כמעט בכל פורמט סגנוני. משוררים או משוררים מדעיים, כמו משוררים אחרים, חייבים לדעת את „האמנות והמלאכה“ של השירה, והמדע או השירה המדעית מופיעים בכל הצורות הפואטיות: פסוק חופשי, פסוק ריק, מטרי, מחורז, לא מחורז, מופשט וקונקרטי, בלדה, מונולוג דרמטי, נרטיב, לירי וכו‘. כל האמצעים הפיוטיים נמצאים בשימוש גם כן, מניליטרציה לאפוסתרפיה ועד משחק מילים לאירוניה ואנדרסטייטמנט, לכל דיקציה פואטית, דמויות דיבור ומקצב וכו‘. אפילו שירה מדעית מטאפיזית אפשרית. באנתולוגיה שלו, האוצר העולמי לפיזיקה, אסטרונומיה ומתמטיקה, העורך טימותי פריס כולל כראוי מדור שכותרתו „שירת המדע“. אומר פריס בהקדמה לסעיף זה, „המדע (או ‚הפילוסופיה הטבעית‘ שממנה התפתח המדע) סיפק זה מכבר למשוררים חומר גלם, מה שהעניק השראה לחלקם לשבח רעיונות מדעיים ואחרים להגיב נגדם“.

גדולים כמו מילטון, בלייק, וורדסוורת‘, גתה, שיבחו או „גיחו“ את המדע ו/או שילוב של שניהם. זה נמשך לתוך המאה העשרים עם משוררים כמו מריאן מור, TS אליוט, רובינסון ג’פרס, רוברט פרוסט ורוברט היידן (למשל „ירח מלא“–„האתגר המבריק של מומחי הטילים“) שלא לדבר על רבים מהמשוררים הפחות מוכרים. , שבכל זאת מקיימים תגובה פואטית לעניינים מדעיים. אומר פריס, „זה לא אומר שמדענים צריכים לנסות לחקות משוררים, או שמשוררים צריכים להפוך לגיורים למדע… אבל הם צריכים זה את זה, והעולם צריך את שניהם.“ באנתולוגיה שלו נכללים יחד עם מיטב הפרוזה/מסות המדעיות המשוררים וולט ויטמן („כששמעתי את האסטרונום למד“), ג’רארד מנלי הופקינס „(„אני כמו שביט שביט…“), אמילי דיקינסון („ארקטורוס“), רובינסון ג’פרס („מערבולת כוכבים“), ריצ’רד ריאן („גלקסי“), ג’יימס קלרק מקסוול („אבולוציה מולקולרית“), ג’ון אפדייק („קוסמי גאל“), דיאן אקרמן („מעבורת חלל“) „) ואחרים.

אין ספק שכותבים שירה מדעית כמו אלה שכותבים מדע בדיוני אינם צריכים לשבח את כל המדע, אבל המדע בכל זאת את הנושא, ולעתים קרובות יש קשר גדול יותר בין שירה למדע ממה שמשוררים ו/או מדענים מודים. יצירתיות ורומנטיקה יכולות להיות בשניהם, וכך גם האינטלקטואלי והמתמטי. שניהם יכולים להיות אסתטיים והגיוניים. או שניהם יכולים להיות לא אסתטיים ולא הגיוניים, תלוי בסוג המדע ובסוג השירה.

שירת המדע לוקחת את הנושא ממדידות מדעיות לסמלים מדעיים לזמן ומרחב לביולוגיה לכימיה לפיזיקה לאסטרונומיה למדעי כדור הארץ/גיאולוגיה למטאורולוגיה למדעי הסביבה למדעי המחשב ועד להנדסה/מדע טכני. זה עשוי לקחת את הנושא שלו גם ממדענים עצמם, מבראהמגיפטה ועד איינשטיין, מגלילאו ועד אנני קנון. זה עשוי לדבר לסוגים ספציפיים של מדענים באופן כללי כמו גתה „נכון מספיק: לפיזיקאי“ באנתולוגיה של פריס. (גם המשוררים הבאים שהוזכרו הם מאנתולוגיה זו.)

שירת מדע עשויה לעשות שימוש בצורות רבות או בכל צורה, מלירי לנרטיב ועד לסונטה למונולוג דרמטי, לפסוק חופשי, לפסוק קל, להייקו ועד לווילנלה, משירה לילדים או למבוגרים או שניהם, למדען עבור הלא מדען או שניהם. ג’ון פרדריק נימס כתב למשל, „אודת המצפה“. („היקום: היינו רוצים להבין“) יש שירים מתחרזים, שירים שלא מתחרזים. יש „שירה קונקרטית“ כמו „כוכב הרוח“ של אנני דילארד שבו השיר בצורת כוכב לכת, מ“קוטב“ ל“קוטב“, שיר המצאתי. „תורת הכאוס“ אפילו הופכת לנושא של שירה כמו ב“האנין של הכאוס“ של וואלאס סטיבנס.

ומה עם המדע ו/או השיר המדעי שלך? תחשוב על כל הטכניקות של השירה וכל הטכניקות של המדע. באיזו נקודת מבט כדאי להשתמש? גוף שלישי? גוף ראשון, מונולוג דרמטי? האם כוכב מדבר? או היקום עצמו? האם גל קול מדבר? או מיקרומטר? האם אתה יכול לדמות את אסטרונומיה הרדיו?

מהם הנושאים המרכזיים, המקצבים? אילו דמויות דיבור, מטפורות, דימות, מטפורות, ניתן להפיק מהמדע. מה היחס שלך למדע ולעניינים מדעיים אלה?

לקרוא. לְשַׁנוֹת. לַחשׁוֹב. לְהַגִיהַ. בדוק שוב. האם תכתוב על אבולוציה, על האטום, על מגנטיות? של הקוונטות, של הגלקסיות, של מהירות הקול, של מהירות האור? על חוקי קפלר? האם תכתוב על ההיסטוריה של המדע? על חדשות מדעיות?

קרא את כל המדע שאתה יכול.

קרא את כל השירה שאתה יכול.

אתה משורר.

אתה מדען.

מה יש לך לומר על האסטרונום, השביט, על הארקטורוס, על הכוכבים, על הגלקסיות, על האבולוציה המולקולרית, על הארכיטקטורה האטומית, על „זמן פלנק“ כדי לרמוז על כותרות פיוטיות אחרות.

מה אומרת השירה למדע?

מה אומר המדע לשירה?


Source by Susan Shaw

About admin

Check Also

הגברת מעורבות המשתמשים באמצעות שירותי פיתוח Sitefinity

Sitefinity CMS היא פלטפורמה דיגיטלית עכשווית שתוכננה במיוחד להגביר את מעורבות המשתמשים בצורה רווחית. הוא …

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Recent Comments