יישום תוכנה לתרשים של מולייר

הנוזל התרמודינמי הנפוץ ביותר עבור תעשיית כוח החום הוא מים מכיוון שהוא זול וזמין בקלות ובעל תכונות תרמיות וכימיות טובות מאוד. אבל המאפיינים התרמודינמיים של מים בשלבים השונים משתנים במידה רבה עם השונות בטמפרטורות ובלחצים שמוסיפים מורכבויות. תכונות קיטור ומים חשובות המשמשות בתעשייה הן לחץ, טמפרטורה, אנטלפיה, אנטרופיה, איכות, נפח ספציפי וגם מוליכות תרמית, חום ספציפי וצמיגות.

קביעת מאפיינים אלו מנוסחאות בסיסיות מסורבלת עבור חישובים הנדסיים רגילים בשל מורכבויות חישוביות. במשך שנים רבות טבלאות קיטור ותרשימים שימשו את התעשייה והאקדמיה לגילוי נכסים כאלה. בטבלאות קיטור, מאפיינים של קיטור ומים מוצגים בטבלאות במרווחים מסוימים של טמפרטורה, לחץ וכו‘. תרשימים (גרפים) או דיאגרמות הם מסוגים רבים כמו במישור דו מימדי, רק שני מאפיינים עיקריים יכולים לשמש כצירים ואחרים מוצגים כשורות של ערכים קבועים במרווחים שונים. לדוגמה, במישור אנתלפיה-אנטרופיה (נקרא בדרך כלל דיאגרמה מולייה), קווי לחץ קבוע, קווי טמפרטורה קבועים וקווי נפח ספציפי קבוע מוצגים במרווחים שונים. תרשימים כמו טמפרטורה-אנטרופיה, לחץ-טמפרטורה, לחץ-אנטלפיה וכו‘ זמינים גם עם מאפיינים שונים המוצגים כקווים קבועים. שני טבלאות קיטור מודפסות ותרשימים סטנדרטיים נותנים פלט מדויק מבחינה רציונלית, אך לרוב הם דורשים אינטרפולציה וכתוצאה מכך אי דיוקים מסוימים, אם כי קטנים באופיים. תוכנה למאפייני קיטור ומים ביטלה את בעיית הדיוק הזו וצמצמה את השימוש בטבלאות קיטור ותרשימים מודפסים בתעשייה. עם זאת, השימוש בתרשימים (הנקראים בדרך כלל דיאגרמות מולייה) עדיין ממשיך להיות חשוב בעולם האקדמי שבו יש חשיבות עיקרית להבנת היסודות והתפיסה.

תוכנות למאפייני קיטור ומים וטבלאות קיטור נותנות ערך מאפיין בנקודה מסוימת עם קלט של לפחות שני מאפיינים לאותה נקודה ובעיקר עוזרת בחישובים נוספים וכו‘, אך אינה מספקת תובנה לגבי המיקום היחסי של הנקודה כולה. טווח. מגיעה החשיבות של דיאגרמת מולייה. בתרשים Mollier ניתן למקם נקודה בנוחות במישור הרצוי וניתן להבין בבירור את התוצאה של שינוי במאפייני הקלט ונותנת תובנה מושלמת במקום לסחור רק עם מספרים. זה גם מסביר בצורה גרפית כיצד שלב המים משתנה עם השינוי בתכונותיהם.

טיפול בדיאגרמת Mollier בגודל גדול ברזולוציה נכונה היא מכבידה וזה מפנק מורים, תלמידים ומהנדסים מתרגלים להגביל את השימוש בתרשים בחישובים יומיומיים למרות שהם מספקים יותר תובנות. בנסיבות כאלה התוכנה עבור הדיאגרמה של מולייר באה כיתרון. זה אולי נשמע מעט יוצא דופן להשתמש בתוכנה ליצירת דיאגרמה של מולייר, אבל זה נכון ושימושי מאוד גם כן. זהו שילוב מושלם של הכוח של כישורי החישוב של המחשב ושל המתקנים הגרפיים. למעשה, אותה תוכנה למאפייני קיטור ומים משמשת באופן הולם ליצירת דיאגרמות של Mollier באמצעות חבילה שיכולה להתמודד עם גרפיקה וקומוטציות.

ישנם יתרונות רבים בשימוש בתוכנה ליצירת דיאגרמות של מולייר. זה מבטל את הצורך להחזיק בדיאגרמות המודפסות ולהשתמש בהן. ניתן לצפות בתרשים ישירות על מסך המחשב וניתן לשמור אותו בקובץ ולהדפיס לפי דרישה. בעזרת התוכנה ניתן ליצור דיאגרמות בצורה אינטראקטיבית שיתאימו לכל טווח עם כמה מאפייני קו קבועים שתרצו. ניתן לצייר כל קו תכונה קבוע עבור כל ערך על הדיאגרמה תוך ביטול מוחלט של דרישת האינטרפולציה כנדרש בדרך כלל בתרשימים מודפסים. ניתן לאתר בקלות נקודה עם שני פרמטרים קלט באופן אינטראקטיבי על הדיאגרמה המעניקה תמונה מובנת של מיקומה בכל הטווח. ניתן לשפר מאוד את בהירות הדיאגרמה על ידי שימוש בצבעים רבים זמינים של תצוגת המחשב. בעולם האקדמי התוכנה יכולה להיות שימושית ביותר מכיוון שהיא עשויה לעזור מאוד לאקדמאים לחקור, לחקור ולהסביר את אופי הווריאציה של המאפיינים אחד ביחס לשני רק על ידי כמה פקודות. דוגמה יכולה לחשוף את עליונותה של תוכנה כזו. אנו מודעים לכך שעל ידי שימוש בתוכנה עבור מאפייני קיטור/מים או טבלאות קיטור או דיאגרמות מולייר מודפסות, ניתן לקבוע את תכונות הקיטור על ידי מתן שני פרמטרי קלט כמו לחץ וטמפרטורה. על ידי שימוש בתוכנה עבור דיאגרמת Mollier, ניתן לאתר את הנקודה גם בתרשים ולקבל את כל המאפיינים. אבל ניתן לנצל יתרון נוסף על ידי שימוש בתוכנה כדי להדגים כי קווים קבועים שנוצרו על הדיאגרמה באמצעות ערך הקלט של כל מאפיין, נניח נפח ספציפי, עוברים דרך הנקודה שכבר נמצאת בתרשים. זה מוכיח באופן נחרץ את נכונות התוכנה והבנה מקיפה בנושא. לשיטות כאלה יש חשיבות עצומה בתחום ההוראה והאקדמי.

תוכנת הדיאגרמה של Mollier אינה זמינה באופן נרחב כמו תוכנת מאפייני קיטור ומים. חיפוש באינטרנט מגלה שרק מעטים מהם מאפשרים את כל האפשרויות כפי שתוארו קודם לכן. חלקם מקושרים לתוכנת מאפייני הקיטור והמים ומציגים דיאגרמות משורטטות עם קו הרוויה בלבד והאפשרות לאתר את הנקודה הספציפית ללא מתן הדפסה. חלקם מציגים דיאגרמות סטנדרטיות מוכנות מראש ורק עם יכולת איתור הנקודה הספציפית. רק מעטים מהם מספקים חופש מוחלט ליצור את הדיאגרמות המותאמות באופן מלא לפי הדרישה הספציפית של המשתמש תוך שימוש בכל ערך לפי בחירת המשתמש.

ניתן לסכם כי קיים פוטנציאל גבוה לשימוש בתוכנת הדיאגרמות של מולייר במיוחד במוסדות ובעולם האקדמי בתנאי שנבחר תוכנה מתאימה. זה יכול להוות תחליף לדיאגרמות מודפסות ויכול לעזור מאוד בהמשגה ושימוש קבוע על ידי אנשי מקצוע, תלמידים, מורים ואקדמאים.

כדי לדעת יותר על תוכנת הדיאגרמות של מולייר, בקר http://www.steam-water-properties.com


Source by Amit Bhaduri

About admin

Check Also

קוד QR מול PDF417

הפופולריות של ברקודים דו מימדיים פרצה, וישנם סוגים שונים של ברקודים בשוק. המטרה העיקרית של …

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Recent Comments